Jacek Zbigniew Andrzejewski, urodzony 10 maja 1953 roku w Żychlinie, jest wybitnym polskim inżynierem chemikiem. W swojej karierze politycznej pełnił rolę posła w X kadencji Sejmu.
Jego działalność w obszarze inżynierii chemicznej oraz zaangażowanie w życie publiczne odzwierciedlają jego pasję do nauki i polityki.
Życiorys
W latach 1975–1979 Jacek Andrzejewski aktywnie uczestniczył w działalności Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. W 1979 roku zakończył edukację w zakresie chemii na Politechnice Łódzkiej. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął pracę w Zakładach Tworzyw Sztucznych „Boryszew-Erg” w Sochaczewie, gdzie w latach 1983–1987 sprawował urząd wiceprzewodniczącego Rady Pracowniczej.
W 1989 roku Andrzejewski objął stanowisko dyrektora Zakładu Usług Technicznych w Skierniewicach. Przez wiele lat był również członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, gdzie pełnił różne funkcje, w tym zasiadał w egzekutywie komitetu wojewódzkiego PZPR. Równocześnie aktywnie uczestniczył w życiu lokalnym, pełniąc funkcję radnego Miejskiej Rady Narodowej w Sochaczewie.
W 1986 roku miał zaszczyt być delegatem na X Zjazd PZPR, a dwa lata później ukończył studia podyplomowe w Akademii Nauk Społecznych w Warszawie. W jego życiorysie widnieje również ukończenie Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu.
W 1989 roku Jacek Andrzejewski uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy, reprezentując okręg skierniewicki z ramienia PZPR. Po zakończeniu kadencji przeszedł do Klubu Niezależnych Posłów, a także aktywnie pracował w Komisji Systemu Gospodarczego i Polityki Przemysłowej. W 1990 roku piastował stanowisko naczelnika miasta Sochaczew, ale nie udało mu się zdobyć pozycji burmistrza w tym samym roku.
W 1991 roku Andrzejewski zdecydował się nie kandydować w kolejnych wyborach parlamentarnych, zamiast tego zajął się działalnością gospodarczą jako przedsiębiorca w ramach spółki prawa handlowego. W 1986 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za swoje zasługi.
Przypisy
- a b Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL. katalog.bip.ipn.gov.pl. [dostęp 27.03.2018 r.]
- a b Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 04.10.2013 r.]
- Strona sejmowa posła X kadencji. [dostęp 30.09.2012 r.]
- 20 lat samorządu terytorialnego cz. II. e-sochaczew.pl, 02.03.2010 r. [dostęp 30.09.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Henryk Bieńkowski | Zbigniew Zieliński (1926–2006) | Krzysztof Kołach | Zbigniew DembowskiOceń: Jacek Andrzejewski